Çin'de 15.000'den Fazla Oyun iOS App Store'dan Kaldırıldı

15.000’den fazla oyun, 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren uygulama kaydı için Çin’in iOS mağazasından kaldırıldı.

15.000’den Fazla Oyun iOS App Store’dan Kaldırıldı

15.000’den fazla oyun, 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren uygulama kaydı programı ile Çin’in iOS mağazasından kaldırıldı. tüm oyunlar artık uluslararası bir standart kitap numarası (ISBN) veya Çin Ulusal basın ve Yayın İdaresi’nden onaylanmış bir yayın numarası gerektiriyor. 2 Ağustos itibariyle Apple, bu yönergeleri takip etmediği için Çin iOS mağazasından yaklaşık 30.000 uygulamayı kaldırdı.

Tüm oyunların geçerli bir ISBN numarasına sahip olması gerektiğini öngören politika 2016’da yürürlüğe alınırken, Apple bu düzenlemeyi uygulamak için yavaştı. Niko Partners’ın kıdemli analisti David Ahmad, VentureBeat ile yaptığı yazışmalarda Apple’ın 1 Temmuz’dan itibaren uygulamaları kaldırmaya başladığını açıkladı.

Çin, dünyanın bir numaralı mobil oyun pazarı olmasına rağmen Apple’ın 2019’da Çin iOS mağazasından 12.6 milyar dolardan fazla para topladı.Niko Partners, Apple’ın bu politikanın bir sonucu olarak mobil gelirlerinde önemli bir düşüş görmeyeceğine inanıyor. Niko Partners, Apple Store’un en iyi 100 gişe hasılatı yapan Çin oyunlarından 97’sinin uygun bir lisansa sahip olduğunu ve bu nedenle daha fazla değişiklik beklemeden çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Bir ISBN veya onaylanmış bir yayın numarası almak hem zor hem de zaman alıcıdır, bu nedenle yabancı uygulama geliştiricileri Çin’e taşınmakta zorluk çekebilirler. Cocos Creator komut dosyası geliştirme aracıyla da bilinen bir yayıncı olan Cocos, Çin mobil pazarı için onaylanmış bir uygulama alma sürecini detaylandıran beş dakikalık bir video yayınladı.

İlk olarak, her türlü medyanın yayıncıları;filmler, oyunlar, kitaplar, vb.Merkez Komitesi Propaganda departmanı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmalıdır. Bu yayıncılık şirketleri tamamen Çin’e ait olmalı ve oyun yayıncılarının çevrimiçi oyunlar yayınlamak için ek sertifikalara ve lisanslara sahip olmaları gerekmektedir.

Kaynak:https://thegamer.com/over-15000-games-have-been-yanked-off-ios-app-store-in-china/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu