DLC Nedir? Açılımı Nedir? DLC Oyuncu Dostu mudur?

DLC Nedir?

DLC nedir? İndirilebilir içerik, İngilizce haliyle downloadable content video oyunlarının piyasaya çıktıktan sonra bağımsız olarak piyasaya sürdüğü bir eklentidir. DLC, günümüz teknolojisiyle birlikte oyuncuların en yakın dostu olmuştur. Bu dostluk çoğu zamansa oyun deneyimini baltalamaktadır. Çünkü yeni alınmış bir video oyununu bir dakika dahi oynayamadan oyuncunun karşısına indirilebilir eklenti çıkagelir.

Artık yeni çıkan, hafızanızda ciddi bir şekilde yer kaplayan oyunlar yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Oyun geliştiricileri tamamen yapılmış, testlerden geçmiş oyunları piyasaya sürmek yerine gelecek zamanlarda getireceği DLC eklentileriyle oyununu tamamlamaya yönelik hamlelerde bulunur.

Eski yıllara oranla da DLC paketlerinin sıklıkla görünme sebebiyse İnternet kullanımının artmasıdır. Artık firmalar oyunlarını internetle entegre olmuş bir şekilde piyasaya sürür. Bunun amacı da oyuna herhangi bir yararı olmayan, ancak kullanıcılar tarafından hala rağbet gören kozmetik (Karakterin kıyafeti, silahının görünümü vb.) eklentileriyle şirket, oyun haricinde kullanıcıdan ek gelir elde etmeyi planlar. Ayrıca internetle sürekli olarak bağlantı kurulması korsan oyunculuğun azaltılmasına yönelik bir çalışmadır.

DLC Oyuncu Dostu mudur?

Tamamen oyuncunun aleyhine olan bir sistem değildir. Eskiye oranla DLC paketleri artık ücretsiz yayınlanır hale gelmiştir. Bunun sebebiyse artık şirketler, ek gelirlerini piyasaya sürdükleri oyunların oyun içi mağazalarından sattıklarıyla karşılamaktadır. Eklentiler ek olarak oyunlardaki özellikleri dengelemek için kullanılan bir yöntemdir.

DLC Eklentilerini En Çok Hangi Oyun Türleri Kullanır?

Eklentiler en çok Multiplayer odaklı olarak piyasaya sürülen oyunlarda görmekteyiz. Güncelleme almayan çok oyunculu oyunları görmek artık mümkün değil. Buradaki amaç kullanıcılarını oyunda tutmaktır. Ek olarak oyuncunun deneyimlerini, şikayetlerini incelemek ve ona göre de DLC’i paketini yayınlamak zorundalardır.

FPS oyunlarını baz alırsak bir silahın güncelleme ile güncelleme sonrasındaki verdiği hasar, mermi kapasitesi, sekme oranı, merminin namludan çıkış hızı, silahın etkin olduğu mesafe, kaç mermi ile düşmanın gövdesinden vurursan öldürebileceğin gibi hassas detaylar değiştirilmektedir. Değişiklik olmak zorundadır da, bu tarz oyunlarda bazı silahlar fazlasıyla güçlü bir konumdadır. Ancak yakın zamanda gerçekleşen, Battlefield 5 gibi popüler bir oyun markasının yaptığı, oyuncuların aleyhine olan saçma indirilebilir içeriklerde oyunculara sunulmaktadır.

Hikayeyi Merkezine Alan Oyunlar İçin DLC Paketleri

Bu tarz DLC paketleri Multiplayer oynanan oyunların aksine ücretli bir şekilde sunulmaktadır. Bu paketler sizlere 6-8 saat aralığında kısa süren bir hikaye deneyimi sunmaktadır. Bir eklenti oyunun fiyatından daha uygun satılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu