Xbox Series X ile Playstation 5 Arasındaki Farklılıklar

Yeni nesil konsollar birçok ortak noktada buluşsalar da,Xbox series x ile Playstation 5 arasında; SSD,Özel oyunlar ve tasarım gibi büyük farkların olması bekleniyor.

Xbox Series X ile Playstation 5 Arasındaki En Temel Farklar

Xbox Series X ile Playstation 5

2020 yılında piyasaya sürülecek olan oyun konsolları Sony ve Microsoft arasındaki büyük rekabete sebep oldu.Her iki şirkette, Playstation 5 ve Xbox Series X modelleri ile teknolojik sıçramaya hazır gözüküyor.Bununla birlikte, teknik bir bakış açısına sahip kişiler,iki sisteminde birçok ortak yönü paylaştığını fark etmiştir. AMD tarafından üretilen CPU ve GPU’dan ultra hızlı donanımlara kadar, her iki konsol da benzer üst düzey performans sunacağından emin. Ama bu yazı da biz, onları ayıran şeylere odaklanacağız.

PlayStation 5’in neler yapabileceğini ve Xbox Series X’de çalışacak olan oyunların ilk izlenimlerini gördüğümüzde , iki sistem arasında daha fazla fark olduğu ortaya çıktı.Birkaç önemli donanım ayrıntısının yanı sıra, PS5 ve Xbox Series X’in birbirinden ayıran özellikler de bulunuyor.Bunlar;

  • Özel oyunlar
  • Abonelik hizmetleri
  • Geriye dönük uyumluluk
  • Genişletilebilir depolama
  • Yeni konsolların farklı kimliklerini oluşturma
  • Gelecek nesiller için sahne oluşturma yolları

Sistemleri 2 konsolu birbirinden ayıran en temel özellikler olarak sıralanabilir. PS5 daha estetik ve ince bir tasarım ile gelirken,Xbox Series X daha çok bilgisayar kasasına benzer geniş bir tasarımla gelmesi,PS5 konsolunu estetik anlamında bir adım öne çıkarıyor.

Microsoft, son yıllarda Xbox Party Studios gibi birden fazla geliştirme stüdyosu ile anlaşarak önemli adımlar attı. Bu dev ekipler Microsoft gibi bir şirketin desteğini alırken, aynı zamanda Xbox platformlarına özel oyunlar geleceği anlamına da geliyor.Microsoft’un birinci taraf oyunlarının PC sürümlerini, çapraz nesil desteğini ve bazı durumlarda zamanlanmış sürümlerini sunmaya olan bağlılığı göz önüne alındığında, Xbox series X’in bir adım öne çıktığını söylemek yanlış olmaz.

Henüz hangi konsolu alacağı konusunda karar vermeyen kişiler için bilinen en temel farklılıklar bunlar. Tabii ki, her ayrıntı henüz net değil.Hala sistemin ne kadar tutacağını veya piyasaya sürülme tarihlerini net olarak bilmiyoruz. Önümüzdeki aylarda her iki konsol hakkında daha fazla bilgi edindikçe bu yazıyı güncellemeye devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu