Amazon GameOn Nedir? Özellikleri Nelerdir?

 Amazon GameOn Nedir? Özellikleri Nelerdir?
Okunuyor Amazon GameOn Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Amazon GameOn, e-ticaret devi Amazon’un son adımlarından biri oldu. Amazon Prime sonrasında daha ne gelebilir derken duyurulan yeni sistem, bir hayli dikkat çekici ve doğrudan mobil oyunculara hitap ediyor.

Doğrudan mobil oyunculara hitap edecek olan servis, kendi ekseninde bir sosyal medya uygulaması olarak da tanımlanabilir. Peki, tam olarak nasıl bir uygulamadan söz ediyor ve nasıl bir uygulamaya bakıyoruz?

Bu yazımızda amacımız yeni yayınlanan uygulamanın detaylarına inmek ve uygulamayı derinlemesine olarak incelemek. Ne bekliyoruz o zaman başlayalım.

Amazon GameOn Nedir?

GameOn, mobil oyuncuları oynarken kaydettiğiniz bir sosyal medya platformu. Platformda, oynadığınız oyunları kayıt altına alarak bu oyunların görüntülerinden klipler oluşturabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz klipler 30 saniye ile 5 dakika arasında değişebilen klipler oluyor ki burada geçen süreyi de tamamen siz belirliyorsunuz.

Kendi oyun kliplerinizi oluşturmanıza izin veren servis, oluşturmuş olduğunuz bu klipleri yine kendi profiliniz üzerinden paylaşmanıza da izin veriyor. Kendi profilinizden paylaşım yapabilen kullanıcılar, arkadaşlarına ya da gruplara da bu klipleri gönderebiliyor.

Dedik ya bir sosyal medya uygulamasından söz ediyoruz. Bir sosyal medya uygulamasında yer alan özellikler haliyle GameOn uygulamasında da var. Dilerseniz oyunlardan klipler oluştururken, altyazılar ekleyebilir ya da ön kamerayı kullanarak kendi videonuzu da çekerek oyunlar hakkında yorumlar yapabilirsiniz. Bunun için de güzel bir ayrıcalık sunuluyor.

Amazon GameOn Özellikleri

Tek sıkıntı depolama alanı için henüz yeterli altyapı yok ve bazı oyunlarda sınırlamalar görebiliyoruz. Ama bu değişecektir. Hatta ilerde 30 saniye ile 5 dakika arasında olan klip sürelerinin çok daha yüksek seviyelere çıkarıldığını da görebiliriz.

Amazon GameOn Hangi Oyunları Destekliyor Olacak?

Dediğimiz gibi bu servis ne konsol oyuncularına ne de bilgisayar oyuncularına hitap ediyor. Bu servis doğrudan mobil oyunculara hitap ediyor. Mobil oyunculara hitap edildiği için desteklenen oyunlar da mobil platform oyunları elbette.

Fakat ne yazık ki her mobil oyun için destek sunulmuyor. Amazon bunun için bir alt yapı çalışması yapmış durumda. Şimdilik seçilmiş olan en popüler oyunlar için destek veriliyor. İsmi açıklanan oyunlar şöyle;

  • Final Fantasy Brave Exvius oyunu
  • Angry Birds 2
  • PUBG Mobile

Bu üç büyük yapım dışında seçilmiş olan 1000’in üzerinde oyun için de yine destek sunuluyor. Bu oyunları Amazon GameOn platformu içerisinde görebilirsiniz. Oyun desteği ilk etapta az gelebilir. Fakat oyun desteğinin giderek artması söz konusu olacak. Öyle ki Amazon bu konuda bir hayli kararlı olduğunu açıkladı. Geliştiricilerle ortak bir çalışma içerisine girileceği söylendi.

Oyuncular Arası Rekabet Sistemiyle Geliyor

Oyuncular arası rekabet sistemi adı verilen bir sistemin de duyurusu yapılmış durumda. Bunu bir reklam çalışması olarak görebileceğimiz gibi platformu daha eğlenceli hale getirecek olan bir çalışma olarak da görebiliriz. Rekabet sistemi, platformda oyuncuların birbirleriyle yarışmasına izin veriyor.

Bunun için platformda süre sınırı olan bazı görevlere yer veriliyor. Farklı oyunlar için verilen bu görevleri yerine getirdikçe yapılan yarışmalarda üst sıralara çıkabiliyorsunuz. Arkadaşlarınızla sıranızı paylaşabileceğiniz yarışmaların sürekli yapılıp yapılmayacağını bilmiyoruz ama oyuncuları biraz daha heveslendirmek adına sistem sıralama rozetleri adı verilen rozetler sunuyor.

Bu rozetler, yarışmalardaki sıralamanızı belirlemeye yardımcı oluyor. Eğer sistem kalıcı olursa, en iyi rozete sahip olan kullanıcı en havalı kullanıcı gibi değerlendirilebilir.

Hangi Platform için Yayınlandı?

Amazon GameOn konusunda cevap vermemiz gereken son soru, hangi platform için geldiği konusu. Şimdilik sosyal medya uygulaması sadece Android için yayınlandı. Fakat Amazon bu konuda bilgi vermeyi unutmadı. Android için yapılan yayının iOS için de yapılacağı söylendi.

Amazon bu servisi ne kadar tutturacak hala tartışılıyor ama şu var ki iOS için de yayınlanmadan önce yorum yapmak zor.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın