Oyun Konsollarına Vergi Artıyor!

 Oyun Konsollarına Vergi Artıyor!
Okunuyor Oyun Konsollarına Vergi Artıyor!

Geçtiğimiz gün resmi gazetede yayınlanan yeni Cumhurbaşkanlığı kararına göre oyun konsollarına yeni vergi ve birçok ürüne yeni ek gümrük vergisi geldi. Bu haber en çok Xbox ve Playstation almak isteyenleri üzecek. Yaklaşık 1 ay içinde piyasa fiyatı 2000-2500 tl bandından neredeyse 5000-6000 tl bandına çıkan fiyatlar, vergi ile 7000 tl civarlarına çıkması bekleniyor.

Oyun Konsollarına Ekstra Vergi Yolda!

Geçtiğimiz gün yayınlanan yeni kararname ile ithal edilen pek çok ürüne yüzde 5 ile yüzde 50 arasında ek vergi getirildi. Bu ürünler arasında ne yazık ki oyun konsolları da yer alıyor.

Hali hazırda insanların evlerine kapandıkları bir dönemde en çok bel bağlanan ürünlerden biri de oyun konsolları olmuştu. Hatta konsollara olan talep sonrası PS4Xbox One ve Switch fiyatlarında gözle görülür bir artış yaşanmıştı.

Bu artış yetmezmiş gibi şimdi bir de konsollar için ek vergi getirildi. Geçtiğimiz gün yayınlanan yeni kararname ile bazı ithal ürünlere yüzde 5 ile yüzde 50 arasında ek vergi getirildi. Henüz hangi ürüne ne kadar vergi geldiğini bilmiyoruz. Lakin oyun konsolları en iyi ihtimalle yüzde 5 oranında zamlanacaktır. Bu bizler için hayli kötü bir haber diyebiliriz.

Yeni Vergi Hangi Ürünü Etkileyecek?

Eğer sony ve Microsoft hali hazırda gümrükten geçirdiği ürünlere zam yapmazsa piyasada olan ürünlerin fiyatları etkilenmeyecek. Fakat yeni gelecek ürünler zamlı olarak satılacak.

Bu tabloyu geçtiğimiz yıl da görmüştük. Sony, Microsoft ve nintendo ürünlerinde yüzde yüzlerin üzerinde biz zam ile karşılaşmıştık. Bu durumun ana sebebinin döviz dalgalanmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu sefer ki zam ise yeni ek gümrük vergisinden kaynaklanıyor olacak.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın