Tick Rate Nedir? Ne İşe Yarar? Önemi

Tick Rate Nedir? Ne İşe Yarar? Önemi

Tick Rate nedir? Ne işe yarar? Rekabet dolu oynadığımız oyunlar genellikle FPS oyunlarıdır. Oynadığımız FPS oyunlarında FPS değerimizin iyi olması rakiplerimize karşı daha avantajlı olmamızı ve daha iyi oyun deneyimi yaşamamızı sağlamaktadır. Bununla birlikte FPS oyunlarında dikkat etmemiz gereken bir diğer noktaysa tick rate değerleridir.

Tick Rate Nedir?

FPS nasıl saniyelik görüntü sayısı demekse tick rate FPS içerisinde yer alan sunucunun saniye başına yenilenme hızını gösteren değerdir.

Örneğin 64 tick rate değerli bir sunucu bir saniyede 64 veri paketini işleme alır.

Tick rate sayesinde karşı taraftaki oyuncunun yaptığı hareketler sunucunun veri bankasına küçük bir zaman dilimi içerisinde gönderilir ve sunucu tüm bunları işleme alarak size gösterir.

Tick Rate Ne İşe Yarar?

Oynadığınız oyunlarda sizin yaptığınız işlemlerin karşı oyuncuya iletilmesini ve karşı taraftaki oyuncunun yaptığı işlemlerin sizin tarafınıza iletilmesini en hızlı şekilde sağlayan FPS içerisinde yer alan bilgi paketidir. Tick rate sayesinde sunucu içerisinde yapılanlar tarafınıza görüntülenir.

Tick Rate Neden Önemlidir?

Rekabet dolu oynadığımız oyunlarda her saniye çok önemlidir. Bunun nedeni rakiplerinizle olan mücadele kazanmanız içindir ve FPS oyunlarda bizlere her saniyeyi iletme görevi gören Tick Rate’tir.

FPS Oyunlar ve Tick Rate Değerleri

CS:GO Tick Rate Değerleri

CS:GO Resmi Rekabetçi Sunucular: 64 tick rate

CS:GO FACEIT Sunucuları: 128 tick rate

CSGO ESEA Sunucuları: 128 tick rate

CS: GO’nun bu kadar yüksek değerden tick rate alması CS: GO oyunculara tarafından hoş karşılanmamakta ve oyun geliştirici Valve’ye eleştirilerde bulunmaktadırlar.

Tick Rate

Valorant Tick Rate Değerleri

Valorant Resmi Rekabetçi Sunucular: 128 tick rate

Son zamanların en popüler FPS oyunlarında olan Valorant tick rate değeri olarak oyuncularına 128 tick rate değerinde görüntü sunmaktadır. 128 tick rate değeriyle oyun akıcı bir şekilde işlemektedir. Oyun içerisinde görüntüler saliseler içerisinde iletilmektedir.

Call of Duty Tick Rate Değerleri

Call of Duty: Warzone Sunucuları: 20 tick rate

Call of Duty: Modern Warfare Sunucuları: 22 tick rate

Call of Duty: Modern Warfare Özel Odalar: 12 tick rate

Çıktığı ilk günden beri dünyada oyun sever herkes tarafından sevilerek oynanan ve yeni seriler oyun dünyası içerisinde yer almaya devam Call of Duty oyuncularına 20 tick rate değerinde oyun keyfi sunmaktadır.

PUBG Tick Rate Değerleri

PUBG tick rate: 20

Battle royale oyunları arasından en popüler oyun olan PUBG görüntü iletilmesini 20 tick rate değeriyle sağlamaktadır.

Apex Legends Tick Rate Değerleri

Apex Legends tick rate: 20

Battle royale oyunlarından bir diğeri olan Apex Legends bildiğimiz battle royale oyunlarına göre daha farklı işlemektedir. Oyun karakter temelli bir oyundur. Karakter temelli bir oyun olduğu için oyun içerisinde yer alan sunuculara yüksek miktarlarda veri yollanmaktadır. Oyun 20 tick rate değeriyle oynanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu