Nintendo Mobil Oyun Geliştirmeyi Durdurdu! - TRESPOR

Nintendo Mobil Oyun Geliştirmeyi Durdurdu!

 Nintendo Mobil Oyun Geliştirmeyi Durdurdu!
Okunuyor Nintendo Mobil Oyun Geliştirmeyi Durdurdu!

Nintendo mobil oyun geliştirmeyi durdurduğunu açıkladı.Şirket yetkilisi Shuntaro Furukawa yaptığı açıklama da  Nintendo artık Mobil Oyun geliştirmeyecek ifadesinde bulundu.

Nintendo Mobil Oyun Geliştirmeyecek

Başkan Shuntaro Furukawa,iki yıl önce mobil oyun piyasasının  1 milyar dolarlık bir işletme olacağını ve Nintendo’nun her yıl iki ile üç mobil oyun yayınlayacağı vaad etmişti.Yatırımcılar, oyun piyasasının önemli bir bölümünü oluşturabileceğini umuyordu. Ancak Mayıs ayında cumhurbaşkanı, “Mobil pazar için pek çok yeni uygulama yayınlamaya devam etmek zorunda değiliz” diyerek oldukça farklı bir açıklama yaptı.

Nintendo’nun hisseleri bu açıklamadan sonraki gün% 4 düştü. Yakın gözlemciler,Akıllı telefon oyunları projesi, Wii U’nun başarısızlıkla sonuçlanması sebebiyle bu kararı aldıklarını düşünüyor.Kyoto merkezli şirket, mobil oyun üretimini değerlendirdikten sonra,odağını kendi konsol eko sistemine daraltmış gibi görünüyor.

Newzoo’nun araştırmasına göre, mobil oyunların bu yıl toplam video oyunu endüstrisi satışlarının yarısını oluşturarak  77.2 milyar dolar olması bekleniyor. Ancak Tokyo’da bir mobil oyun danışmanı olan Serkan Toto, “2019 Sonbaharında Mario Kart Tour’un piyasaya sürülmesinden bu yana, Nintendo‘nun mobil boru hattı boş” dedi. “Bir bakıma, Nintendo’nun konsoldaki muazzam başarısı, kaynakları mobil ortama aktarma ihtiyacını ve baskısını azalttığı ifade edildi.

En üst sıradaki mobil oyunların çoğu, oynamanın ücretsiz olduğu ancak oyuncuların ilerlemek için yükseltmelere veya güçlü silahlara harcama yapmaya zorlandığı ücretsiz bir premium modeli benimser. Bu yaklaşım, oyuncuları kazanmak için ödeme yapmaya zorlayan sömürücü freemium mekaniğini kısıtlayan düzenleyicilerle birlikte inceleniyor. Özellikle Japonya’da, oyuncuların nadir ganimetler kazanma umuduyla ödeme yaptıkları bir piyango sistemi olan gacha , bağımlılık yaratan yönleri nedeniyle tartışmaya davet etti.

Mobil oyun piyasasından neden çekildiği hakkında net bir ifade de bulunmayan Nintendo bakalım ilerleyen günlerde bir açıklama da bulunacak mı?

Kaynak: https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-06-21/nintendo-chills-mobile-ambitions-after-animal-crossing-success

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın