Mobil Oyun Nedir? Nasıl Yapılır? iOS Mobil Oyun Tavsiyeleri

Mobil Oyun Nedir? Nasıl Yapılır? iOS Mobil Oyun Tavsiyeleri

Mobil oyun nedir? Mobil kullanımı artık haberleşme özelliğini yitirmekte ve sosyal medya ile oyun oynama amaçlı kullanılmaktadır. Mobil oyun çalışmalarının başarılı bir şekilde yürütülmesi de tercih edilme nedenlerindendir. Bilgisayar ve konsol oyunlarına göre daha rahat oynanan ve gündelik hayatın bir parçası olan mobil oyunlar ücretsiz kullanım sağlama imkanından dolayı oynayanların vazgeçilmezi niteliğinde.

Mobil Oyun Nasıl Yapılır?

Mobil oyun tasarlamak isteyen ve kod yazılımından az da olsa anlayanlar mobil oyun tasarlayabilir. Bunun için yapılması gereken aşamalar bulunmaktadır.

Önce Plan Yapılmalı

Önce plan belirlenmelidir. Oyun nasıl olmalı? Teması ne? Oynayanlara mesaj vermeli mi? Bütün bu soruların cevabı olmalıdır. Diğer tasarlanan oyunlardan farklı olacak özellikler düşünülmelidir.

Mobil Oyuna Uygun Geliştirici Seçilmeli

Unity en çok tercih edilen mobil oyun geliştiricilerden biridir. Sağladığı kolaylıklarla nedeniyle tercih edilen geliştiricidir. Ve ücretsizdir. Yalnız oyun yayınlanırsa ücret ödenmektedir. Unreal Engine, en iyi yazılım olanaklarına sahiptir ve kodlama dili olarak C# kullanılmaktadır.

Mobil Oyun Yapımı

Programlama Dili Bilinmeli

Mobil oyun tasarımı yapılırken oyun motoruna karar verilmeli ve ardından Unity ya da Unreal yazılımlarının programlama dilleri öğrenilmelidir. Gerekli yerde eğitim videoları izlenerek öğrenilebilir.

Oyuna Ait Görseller Hazırlanmalı

Mobil oyun için görseller photoshop ve illustrator tasarım programlarından hazırlanabilir. Bu programlar 2D görseller hazırlamak için kullanılırken 3D görseller için Maya veya 3dsx Max programları kullanılmalıdır. Bütün bunlar zor geliyorsa ortak kullanım alanında bulunan birçok görsel bulunmaktadır. Bu görsellerden temaya uygun olanı seçilip üzerinde ufak oynamalar yapılarak kullanılabilir.

Oyun Özgün Olmalı

Binlerce mobil oyun tasarımı bulunmakta genelde birbirinin aynısı olmaktadır. Fark edilmek ve alışılmışın dışına çıkmak için yeni özellikler eklenmeli ve değişik aşamalar yer almalıdır. Oyun geliştirmek isteyenler attıkları adımdan korkmadan deneme yanılmada olsa mutlaka çalışmaya başlamadırlar.

Hayatımızı kolaylaştıran ve ihtiyaçlarımızı gidermede kullandığımız akıllı telefonlar oyun sektörünün de gözde araçları arasında. iOS’un muazzam işlem yapısı ile tasarlanan oyunlar Apple mağazalarında yerini almaktadır.

Apple kullanıcıları gerek oyunun tasarımı olsun gerekse teması olsun kaliteli oyunları tercih etmekte ve oyunların bir sonraki versiyonlarını takip etmektedir. Kullanıcıları bağımlı hale mobil oyunlar yenilenen sürümlere uyumlu hale getirilmekte ve özellikleri yenilenmektedir.

iOS için Oyun Önerileri

Alto’s Odyssey 

Koşma temalı olan bu oyun rahatlatıcı müziği ve muhteşem tasarımı ile oynayanlar keyif veriyor. Dağlık arazilerde kayak ile gezinti yapan oyuncu oyun esnasında diğer oyuncularla yarışabilir ve karakterlerle birlikte renk katabilir.

Oceanhorn

Iphone XS’e özel tasarlanmış olan Oceanhorn oyunu Legend of Zelda oyununa benziyor. İçindeki renkli grafikleri dövüş özellikleri ve şaşırtıcı bulmacalarıyla adeta Zelda oyununu yaşatmaktadır. Uzun bir oyun olan Oceanhorn oynayan kişiyi uzun bir sure oyununun içinde tutmaktadır.

iOS Mobil Oyun Tavsiyeleri

Into the Dead 2

Zombiler,n saldırdığı bir dünyada kaçan insanların hayatta kalma mücadelesini anlatan oyun ilk versiyona göre özellikleri çeşitlendirilmiştir. Oyun karakteri olan James’I ailesine ulaştırmaya çalışan oyuncu içinde bulunduğu bütün olanakları bu amaçta kullanmak zorundadır. Heyecan ve hız sevenler bu oyunu tercih edebilirler.

Reigns

Eski kralın yerine geçirten Reigns oyunu tamamen oyuncunun seçimine kalmış bir oyundur. Reigns yapılacak tüm seçimlerde bir sonraki aşamaya yönlendirecek ve bu da oyuncunun kral tacını etkilemektedir. Ekrana gelen sorulara verilen yanıtlarla oyunun seyri değişmektedir.

The Machines

AR kit tabanlı The Machines oyunu Apple’in en gözde oyunlarından biridir. Telefonun arka kamerası ile arttırılmış gerçeklik içinde çoklu savaş oyunu oynanabilir. İstenilen bölge savaş alanına dönüştürülebilir. The Machines oyunu en iyi arttırılmış gerçeklik oyununu sunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu