Fifa 21 Oyunu Fifa Tarihinde Bir İlk Başardı

 Fifa 21 Oyunu Fifa Tarihinde Bir İlk Başardı
Okunuyor Fifa 21 Oyunu Fifa Tarihinde Bir İlk Başardı

Fifa 21 oyunu Fifa tarihinde bir ilk başardı. Elektronic Arts tarafından piyasaya sürülen ve ilk oyunu 1993 yılında çıkan FİFA serisi, şüphesiz ki en çok zevk alınan ve rağbet gören futbol oyunu. Pes serileri ile kıyaslansa da genel olarak futbol oyunu kategorisinde Fifa serisi her zaman daha çok ilgi çekmekte. Oyunların satış sayıları ve yapılan anket de bu bilgiyi kanıtlamakta.

Fifa 21 Oyunu Fifa Tarihinde Bir İlk Yaşıyor

Fifa oyunlarının orijinal kopyaları her zaman dijital kopyalarından daha çok satılmakta. Koronavirüsün ortaya çıkması ve dünya genelinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilmesi ile birlikte, insanlar alışverişlerini sağlıklarını korumak için dijital ortamlarda gerçekleştirmekte. Bu nedenle tarihte bir ilk olarak Fifa 21’in dijital kopyaları, fiziksel kopyalardan daha fazla satmış durumda. Fifa tarihinde her zaman fiziksel kopyalar bugüne kadar daha fazla satılmaktaydı. Pandemi dönemi, Fifa içinde bir ilkin yaşanmasına neden oldu ve bu dijital kopyaların satılması Fifa tarihinde bir ilk olarak tarihteki yerini aldı.

Lansman satışlarında azalma oldu

Fifa 21 piyasa sürülmeden önce büyük bir satış lansmanı gerçekleşti. Fakat, geçmişe kıyasla özellikle Fifa 20’ye kıyasla bu lansmandaki Fifa 21 satışları beklenenden de azdı. Pandemi dönemi nedeniyle lansmana katılımın da az olması bunun gerekçelerinden birisiydi. Ama en önemli neden, dijital oyun platformlarında Fifa 21’nin dijital kopyalarının daha çok satılmasıydı. İnsanlar gidip fiziksel kopyalarını almaktansa, dijital kopyaları satın almayı tercih etti. Dijital satışların çok olması fiziksel satışların azlığındaki zararı çok fazla kapatamasa da Fifa, bu dijital satışlarla birçok ülkede tarihin en fazla dijital satışını gerçekleştirmiş oldu.

Koronavirüs nedeniyle birçok oyunun çıkış tarihi ertelendi

İlklerin yılı gibi adlandırılan, türlü felaketlerin yaşandığı 2020 yılında pandeminin de ilan edilmesi birçok alanda değişimler yaşandı. Koronavirüs oyun dünyasını da etkiledi. Pandemi nedeniyle birçok oyunun çıkış tarihi, tamamlanma tarihi ertelendi. Bir oyunun pazarlanmasındaki en önemli etken lansmanıdır. Aynı şey konsol oyunları için de geçerlidir. Fakat pandemi döneminde gerçekleştirilemeyen lansmanlar, oyun sektörünü de derinden etkilemiştir. Fifa’nın dijital satışlarındaki artışın fiziksel satışlarına göre daha az olması da bununla açıklanmaktadır. Oyunların çıkma tarihlerinin ertelenmesinin temel sebeplerinden birisi de oyunun pazarlanacağı lansmanların yapılamamasıdır.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın