Twitch Para Kazanma, Twitch'ten Nasıl Para Kazanılır?

Seneler geçtikçe hayatımızda daha fazla yer edinen ”İnternetten Para Kazanma” terimi her geçen gün başka sektörler ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Son 10 sene içerisinde gerek çevremizden gerek izlediğimiz ve takip ettiğimiz kanallardan bildiğimiz kadarıyla Twitch üzerinden kaliteli ve başarılı bir içerik üreticisi olursanız para kazanmanız ve hayatınızı geçirmeniz mümkün. Peki Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır?

İlginizi Çekebilir: CS GO Vac Oturumunuzu Doğrulayamadı Çözümü 2020

Bu yola çıkan herkes yani Twitch yayını açmaya başlayan ve oyun oynayan her içerik üreticisi düzenli para kazanmaya başlıyor mu? Tabii ki hayır. İzlemeniz gereken adımlar ve dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Twitch’ten Nasıl Para Kazanılır?

Twitch’ten yayın yaparak hayatını geçiren oyuncular, yayıncılar var. Hatta çoğu e-sporcu e-spor kariyeri bittikten sonra Twitch’te yayıncı olarak hayatını devam ettiriyor. Yani bu aslında tamamen bir yaşam tarzına dönüşüyor diyebiliriz. Ancak dediğim gibi yayın açmaya başladığınız an para kazanmaya başlamıyorsunuz.

Twitch’te zaman geçtikçe edindiğiniz abone ve aldığınız bağışlar üzerinden para kazanırsınız. Tabi bu ne kadar iyi bir yayıncı olduğunuza göre değişiyor. Aslında yaklaşık 11 senedir var olan bu platform ülkemizde Youtube üzerinden para kazanan insanlar arttıkça ve genel medyanın bunu haber yapmasıyla yükseldi desek yanlış olmaz. Youtube ve Twitch içerik üreticileri arasında geçen rekabet bu iki sektöre bir çok insanın geçiş yapmasına da neden oldu.

Aslında bu işte de kalite aşırı önemli. Yani bu işe sadece para için giren birinin özgünce çalışıp başarılı olabileceğini açıkçası düşünmüyorum. Çünkü bir işi iyi yapmak için o işi sevmek gerekiyor bana kalırsa. Peki kaliteden, düzenli içerikten kastımız nedir? Twitch’ten para kazanma işleyişi nasıl sürüyor?

Twitch’ten Para Kazanmak

Twitch üzerinde sevdiğiniz yayıncılara destek olabileceğiniz bir abonelik sistemi mevcut. Ancak bu abonelik sistemi Youtube’daki abonelik sistemi ile aynı değil. Burada abone olan insanlar abone oldukları yayıncıyı beğendikleri için onun daha iyi yerlere gelmeleri için o yayıncılara aylık ödeme şeklinde abone oluyorlar. En ucuz abonelik ücreti 5 dolar iken bunun bir üst limiti yoktur.

Yani bir yayıncıya 5 dolar üzerinde istediğiniz bir miktarı aylık düzenli olarak ödeyerek destek olabilirsiniz. Ancak bir yayıncıyı takip etmek abone olmak için sadece para vermeli bir sistem yok tabiki. Abone olup para vermeyecek insanlar için ise ”Takip Et” butonu mevcut bu sayede istediğiniz yayıncıyı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu