Dear Esther Konusu ve İncelemesi

 Dear Esther Konusu ve İncelemesi
Okunuyor Dear Esther Konusu ve İncelemesi

Dear Esther konusu nedir? Dear Esther, macera kategorisinde yer alan ve oldukça ilgi gören bir ada oyunudur. Öncelikli olarak Half Life serisine mod olarak getirilse de daha sonra tek başına bir oyun halini almıştır. Peki Dear Esther’in bu kadar ilgi görmesinin sebebi ne?

Dear Esther Oyunu

Manzaranın güzelliğine aşık olacaksınız. Oyuna başladığınız andan itibaren etkilenmemek elde değil. Mükemmel bir manzarayla giriş yapıyorsunuz oyuna. Arka fonda çalan yavaş ve duygusal müzik belirmeye başlıyor bir anda kulaklarınızda. Bir barakanın karşısında başlıyorsunuz oyuna. Önce etrafı tanıyorsunuz, daha sonra hikayeye giriş yapıyorsunuz. Uzun bir metin ile başlıyor hikaye, barakanın içine girdikten sonrası da zaten su gibi akıp gidiyor.

Müziklere kendinizi kaptırmamanız mümkün değil. Oyunu oynamaya başladığınızda oynanış mekanizması olarak sizlere sunacağı çok fazla imkan olmadığını anlıyorsunuz. Aslında oyunda sadece yürüyor, zıplıyor ve etrafı seyrediyorsunuz. Altta çıkan metinlerden de hikayeyi okuyorsunuz.

Böyle düşünüldüğünde çok sıkıcı gelse de hikayenin etkileyiciliği, manzaranın güzelliği ve müziğin dokunaklılığı ile bir anda oyunun iç dünyasında buluyorsunuz kendinizi. Bir süre sonra ufaktan sıkılmaya başlıyorsunuz çünkü bir adadasınız ve etrafınızda sürekli aynı şeyler varmış gibi geliyor. Fakat hava durumunun değişmesi, arka fonda çalan müziklerin de doğru orantıda değişmesiyle oyuna farklı bir heyecan da katılıyor.

Biz kimiz? Neredeyiz? Bugüne kadar klişe soruların başında “bir ıssız adaya düşseydiniz yanınıza ne alırdınız” sorusu geliyor. Bu oyunda da bir adadasınız fakat hiçbir şeyiniz yok. Yani kahramınımıza adaya düşme ihtimaline karşı yanına alabileceği şeyler için bir fırsat verilmemiş. Issız bir adada başımıza neler geleceğini bilmeden yürürken yanımızda kendimizi koruyabileceğimiz hiçbir materyalin olmaması da oynarken biraz gerginlik yaratmıyor değil.

Peki kahramınımız kim? Bu sorunun cevabını oyun içinde fiziksel olarak hiçbir şekilde alamıyoruz. Yönlendirdiğimiz kahramanın fiziksel özelliklerini göremiyoruz. Kısacası nerede ve kim olduğumuz hakkında hiçbir fikrimiz yok. Grafikleri, müzikleri, yalnızlığımız ile birlikte gerçekten bir adadaymış hissi veriyor.

Dear Esther Konusu

Aslında bu oyunun hikayesi ile ilgili birçok teori geliştirilmiş. Çünkü net olarak anlatılmak istenileni anlayabilmek mümkün değil. Hikaye akışı çok iyi, metinler gayet anlaşılır olsa da genel olarak kim olduğumuzu, neden o adada olduğumuz pek fazla algılayamıyoruz. Sürekli Sevgili Esther olarak başlayan cümlelerde kim, kimden bahsediyor pek anlaşılmıyor.

Bizim bu oyunun hikayesi için geliştirdiğimiz ve araştırmalarımız sonucunda birçok kişinin de bizimle aynı fikirde olduğu bir teorimiz var. Biz yani kahramanımız Esther adında bir adam ve biz aslında bu adamın zihnindeyiz. Yani adamın zihninde canlandırdığı bir adadayız.

Hikayede sürekli bir kazadan bahsediliyor ve adada gezerken de sürekli ameliyathane eşyaları görüyorsunuz. Aslında bu bahsedilen kazayı biz yapıyoruz ve bitkisel hayattayız. Bunun en net açıklaması da oyun boyunca karakterinizin asla ölmemesi. Duvarlarda alkol ile ilgili semboller, su altlarında araba ve otoban işaretleri gibi birçok kaza mesajı veren nesneler bulunmakta. Geri kalan bilgileri verirsek çok fazla spoiler vermiş olacağımız için oyunun içerisinde duygusal ve fiziksel anlamda kendinizi bulacağınızı düşündüğümüz için mutlaka oynamanız gereken bir oyun olarak tavsiye ediyoruz.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın