GG Ne Demek,Hangi Durumlarda GG Kullanılır?

 GG Ne Demek,Hangi Durumlarda GG Kullanılır?
Okunuyor GG Ne Demek,Hangi Durumlarda GG Kullanılır?

Bu yazı da,oyunlarda çok sık karşılaştığımız GG ne demek onu anlatacağız.GG ingilizce bir terimdir ve iyi geçen oyun sonrası kullanılır. GG’nin açılımı “Good Game”‘dir. Türkçe’ye “İyi Oyundu”anlamında çevrilmiştir.

Hangi Durumlarda GG Kullanılır?

GG Türk server’larında sadece iyi geçen bir oyun sonrası kullanılsa da,asıl amacı bu değildir.Rakibi tebrik etmek,oynadıkları oyundan zevk aldığını dile getirmek için ortaya çıkmış bir kelimedir.Özellikle lol‘de oyuncular “şimdi sıçtık“anlamında da kullanıyor ancak dediğimiz gibi, kısaltmanın ortaya çıkış amacı centilmence oyuncuların birbirini tebrik etmesi içindir.

Şimdi dilerseniz gelin online oyunlarda en çok kullanılan diğer İngilizce terimlerin anlamlarına bakalım.

BG Ne Demek?

BG’nin İngilizce açıılımı,”Bad Game”‘dir.(yani Berkan Güven’le alakası yok 🙂 ) Türkçe’ye “Kötü Oyundu”anlamında çevrilmiştir.Genelde kötü geçen maç sonrası BG kullanılır.

GLHF Ne Demek?

GLHF’nin İngilizce açılımı “Good Luck Have Fun”dur.Türkçe’ye “İyi Şanlar,İyi Eğlenceler”şeklinde çevrilmiştir. Genelde karşılaşma başlamadan rakibe iyi şanlar dilemek için GL&HF kullanılır.

Fail Ne Demek?

Fail,Türkçe’de başarısızlık demektir.Oyunlarda Faillemek şeklinde kullanılır.Genelde lol’de duvara sıçra atmak büyük fail bir harekettir. 🙂

Troll Ne Demek?

Troll,oyunlarda diğer oyuncuların huzurunu bozacak hareketler sergilemektir.Troll oyuncu yaptığı hareketlerden sadece kendisi zevk alırken,takımındaki diğer oyuncuları kanser eden kişidir.(Lütfen bunları bol bol raporlayalım)

Smurf Ne Demek?

Online oyunlarda mutlaka “Smurf’üm kanka sal” diyen bir oyuncuya denk gelmişsinizdir.Smurf’ün anlamı,yeni bir hesap açarak,oyunda deneyimsiz bir oyuncu gibi davranan deneyimli oyuncudur.Tabi bizim server’larda smurf olmayan 3-5 kişi anca vardır..

LAG Ne Demek?

“Olum bende valla LAG var lan,yoksa çok iyi oyuncuyum”online oyunlarda bu cümleyi duymadıysanız muhtemelen çok yeni bir oyuncusunuzdur.LAG’ın anlamı:İnternet sağlayıcısı kaynaklı gecikmedir.Oyunda takılmalara,donmalara sebep olur.

HS Ne Demek?

HS İngilizce “Head Shot”kısaltmasıdır.Counter Strike gibi oyunlarda kafadan vurulduğunda “HS”attım şeklinde kullanılır.Türkçe’ye “Kafadan Vurma”şeklinde geçmiştir.

AFK Ne Demek?

AFK,İngilizce”Away From Keyboard” kelimelerinin kısaltmasıdır.Türkçe’ye “Klavyeden Uzakta“şeklinde geçmiştir. “Beyler 2 dk afk’yım idare edin”diyen bir oyuncu bilgisayar başında değilim,ufak bir işim var demek yerine AFK kelimesini kullanır.

BAN Ne Demek?

BAN,İngilizce “Banned”kelimesinin kısaltmasıdır.Banlamak şeklinde kullanılır,Türkçe’ye “Yasaklamak”şeklinde geçmiştir.Kanka ZED banlama Smurf’üm…

OTP Ne Demek?

OTP,İngilizce “Overtrained Pony”kelimelerinin kısaltmasıdır.Türkçe’ye “Aşırı Eğitimli”şeklinde geçmiştir.Riven OTP’yim diyen bir kişi,aslında Riven’da aşırı eğitimliyim demek istemektedir.Bu oyuncular,tüm oyunlarında tek bir şampiyon ile oynayıp neredeyse şampiyonun bütün özelliklerini yalayıp yutmuş kişilerdir.

QQ Ne Demek?

QQ,online oyunlarda genelde mızmızlanan oyuncular için kullanılır.Ağlamayı bırak ve oyundan çık anlamını taşır.

BRB Ne Demek?

BRB,İngilizce “Be Right Back” kelimelerinin kısaltmasıdır.Oyunlarda “Birazdan Dönerim”anlamında kullanılır. Türkçe’ye hemen dönecek şeklinde çevrilmiştir.

Bu yazımızda GG Ne Demek ve oyunlarda kullanılan kısaltmaların ne anlama geldiğini açıkladık.Merak ettiğiniz daha farklı oyun içi terimler varsa lütfen bizimle yorum kısmından paylaşın.PUBG Çok Kullanılan Terimler konumuza da göz atmayı unutmayın.


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın