Espor Nedir?

 Espor Nedir?
Okunuyor Espor Nedir?

Espor nedir? Açılımı Elektronik Spor olan Espor ,büyük oyun şirketlerinin düzenlediği yarışmalara verilen isimdir.Ülkemiz de son 2 yıldır gelişmekte olan espor sektörü,milyon dolar yatırımlar yapılan bir sektör haline gelmiştir.Gelişen oyun dünyasına birçok profesyonel oyuncunun dahil olmasıyla birlikte Espor sektörü hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Espor Takımları

Ülkemiz de; Zula Espor,League of Legends Espor ve VALORANT Espor gibi birçok büyük oyunların profesyonel turnuva takımları bulunuyor.Büyük futbol takımlarınında kendi espor takımlarını kurması,sektörün geleceğinin parlak olduğunun bir göstergesi.

Beşiktaş Espor,Galatasar Espor ve 1907 Fenerbahçe gibi dev futbol takımlarının arasına Antalyaspor ve Trabzonspor gibi büyük takımlar da katıldı.İlerleyen günlerde birçok futbol takımının kendi espor kadrosunu kurması bekleniyor. 2000’li yılların başlamasıyla büyük para ödüllü turnuvaların düzenlenmesi, espor sektörünün bir profesyonel spor dalı olarak hayatımıza girmesine neden oldu.

espor nedir

espor nedir

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlükleri de espor sektörünü desteklediklerini bildirerek,espor lisansı çıkartmak isteyen oyunculara resmi lisans belgesi verdiklerini duyurdu.Oynadıkları oyunda profesyonel turnuvalara katılmak isteyen oyuncular,esporcu lisansı çıkartarak büyük ödüllü resmi turnuvalara katılabiliyor.

Espor lisansı çıkartmak isteyen kişiler Espor Lisansı Nasıl Çıkartılır konumuza göz atabilirler.Ülkemizde espor nedir sorusunun sorulmasına neden olan oyunlar ise şu şekilde;

  • League of Legends
  • VALORANT
  • Dota 2
  • Counter Strike: Global Offensive
  • Zula
  • Overwatch
  • Hearthstone

Espor sektörü henüz emekleme dönemini yaşıyor diyebiliriz.Önümüzdeki günlerde Futbol ve Basketbol’dan sonraki dünyada en çok ilgi gören spor dalları arasına girmesi bekleniyor.Uzak doğu ülkelerinden Çin ve Güney Kore espor sektörüne devasa yatırımlar yaparken Amerika ve diğer Avrupa ülkeleri de sektörün geleceğinin parlak olduğu görüşünde.Dünya Şampiyonası adıyla düzenlenen büyük turnuvalarda anlık izleyici sayısı yüz milyonları aşarken,küresel ve dijital anlamda yeni nesil espor ile yatıp kalkıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın