Spor Giyim Firmaları Espor Takımları İçin Rekabete Girdi! - TRESPOR

Spor Giyim Firmaları Espor Takımları İçin Rekabete Girdi!

 Spor Giyim Firmaları Espor Takımları İçin Rekabete Girdi!
Okunuyor Spor Giyim Firmaları Espor Takımları İçin Rekabete Girdi!

Dünya devi spor giyim firmaları espor takımlarına sponsor olabilmek için yarışa girdi.Dünya üzerinde Espor sektörünün gelişimi büyük giyim firmalarını rekabete soktu.

Spor Giyim Firmaları Espor Takımlarına Sponsor Olmak İçin Yarışıyor!

Adidas ve PUMA’nın hikayesi,Herzogenaurach adlı küçük bir kasabada bir ayakkabı fabrikasına sahip olan iki Alman kardeş olan Dasslers ile başlar. 30 yıl boyunca kardeşler birlikte spor kıyafetleri üretmeye çalıştılar. 1936 Olimpiyatları’nda büyük bir başarı elde ettiler, ancak yaklaşan savaş fabrikanın silahlara dönüştüğünü gördü ve kardeşler ayrıldı.

Kardeşlerden biri askere alındı ve diğeri evde kaldı. Savaş sona erdiğinde, ilişkileri savunulamaz hale geldi. 1948’de iki kardeş kendi şirketlerini kurmak için ayrıldılar. Rudolf Dassler Puma’yı kurdu, Adolf Dassler Adidas’ı kurdu. Onların yoğun rekabeti Herzogenaurach kasabasını ikiye böldü. Her iki Dassler kardeş de 1970’lerde vefat etti  şehrin karşı taraflarına gömüldü.

On yıl içerisinde üçüncü bir şirket, Alman şirketleriyle rekabet edebilmek için meydan okudu. Nike, Amerika’dan gösterişli yeni bir şirketti. Adidas ve PUMA’NIN on yıl önce yaptığı gibi sektöre büyük bir giriş yaptı.

Şimdi, her üç şirket de dünyanın en büyük spor giyim markaları. Dassler ailesi artık PUMA veya Adidas’ın arkasındaki güç değil, ancak aralarındaki rekabet hala güçlü.3 şirket arasında; sporcuları, takımları ve ligleri giyim anlaşmalarına imzalamak için kurumsal rekabet devam ediyor. Geçtiğimiz yıl boyunca, bu rekabet espora da yansıdı.

spor giyim firmaları espor

Adidas, büyük bir espor organizasyonu ile bir giyim anlaşması yapan bu şirketlerin ilkiydi. Bir Adidas futbol kulübü olan FC Copenhagen, 2018’de Kuzey’i oluşturmak için Nordisk Film ile ortaklık kurdu.

2019’da rekabet kızışıyordu.Adidas, Team Vitality için bir spor ayakkabı yarattı ve Lyon ve Team Heretics ile anlaşmalar imzaladı. Nike, LPL’YE her takım için benzersiz kitlerle sponsor oldu. PUMA Cloud9’u yakaladı ve gösterişli bir reklamla desteklenen giyim hatları yarattı.

2020 boyunca, Pandemiye rağmen rekabet hız kesmedi. Nike, T1 Sports & Entertainment ve SK Gaming ile bir anlaşma imzaladı. PUMA, T1’in uzun zamandır LCK rakipleri Gen. G.’yi yakalayarak geri döndü. Adidas en çok organizasyona sahip, PUMA en büyük iki ve Nike tek lige sahip. Tüm bu hareketlerle bile,espor sektörünün geleceği hakkında ipucu vermeye yetiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın