BLAST,Tepkilerin Ardından NEOM ile Ortaklığını Durdurdu

BLAST,Tepkilerin Ardından NEOM ile Ortaklığını Durdurdu

BLAST,Tepkilerin Ardından NEOM ile Ortaklığını Durdurdu.Danimarkalı turnuva organizatörleri BLAST’ın, espor topluluğunun yanı sıra,dahili ortaklardan büyük eleştirilerle karşılaştıktan sonra Suudi Arabistan’ın NEOM adlı fütüristik şehri ile ortaklığını sonlandırdığı bildirildi.

HLTV tarafından ilk kez bildirildiği üzere 12 Ağustos’ta, BLAST’ın NEOM ile olan ortaklığını “karşılıklı anlaşma” üzerine feshettiği anlaşılıyor. Turnuva organizatörleri, espor dünyasındaki pek çok kişinin tartışmalı olduğu kabul edilen ortaklığı 28 Temmuz’da duyurduktan sonra birçok kişiden tepki almıştı.

Neom Nedir?

NEOM, bir milyon yeni sakini çekmek amacıyla kalkınmaya 500 milyar dolardan fazla yatırım yapan Suudi Arabistan tarafından desteklenen tamamen insan yapımı bir mega şehir projesidir.

Bununla birlikte, Ortadoğu ülkesiyle olan bağlantısı nedeniyle, örgüt Ocak 2019’da duyurulduğundan bu yana insan hakları açısından yoğun bir incelemeye tabi tutuldu ve bu, anlaşmalarında arabuluculuk yaptıktan sonra BLAST’a kaçınılmaz olarak sıçradı.

Frankie, “BLAST x NEOM anlaşması, arkadaşlarımızı öldürecek insanlarla artık çalışmamamız için kendimizi eğitmek için bir fırsat,” diye tweet attı. “LGBT kişileri suç sayan ülkeler haritasına” bir bağlantı ekledi.

Benzer şekilde, kısa süre önce Team Liquid’e koç olarak katılan eski bir CS: GO yorumcusu olan Moses, ortaklığı şiddetle eleştirdi ve DBLTAP tarafından yayınlanan uzun bir e-postada hayal kırıklıklarını dile getirdi.

BLAST şu anda esporda NEOM ile ortaklık kuran ve kısa bir süre sonra işleri bitiren ikinci büyük güç. LEC ile akıllı şehir geliştiricileri arasında bir anlaşma yaptıktan sonra büyük eleştirilerle karşılaşan Riot Games’te, duyurudan 24 saat sonra anlaşmayı feshetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu