GTA 5 Oyundan Atma Sorunu Çözümü

 GTA 5 Oyundan Atma Sorunu Çözümü
Okunuyor GTA 5 Oyundan Atma Sorunu Çözümü

GTA 5 oyundan atma sorunu nasıl çözülür? Herkes tarafından merakla beklenen ve beklentileri tamamen karşılayan GTA 5 oyunu sahip olduğu grafiklerle birlikte yüksek boyutlu bir oyundur. GTA 5 grafik açısından yüksek kaliteye sahip olduğu için oyun sırasında bazen atma gibi sorunlar yaşanmaktadır. Bu yazımızda GTA 5 oyundan atma sorunu gidermek için yapmanız gereken yöntemleri göstereceğiz.

GTA 5 Oyundan Atma Sorunu

Grand Theft Auto V kısaca GTA 5 oyunu Rockstar Games geliştirilen ve serinin son oyunu olarak yayınlanan hem bilgisayar hem de Playstation üzerinden oynanabilen bir oyundur. Oyun yüksek boyutlu ve en iyi grafik özelliklerine sahip olduğu için oyun bilgisayarlarda oynarken atma gibi sorunların yaşanmasını yol açabiliyor. Çözüm yolları;

İşlemci Yükünü Kontrol Edin

Yüksek boyutlu bir oyun olduğu için GTA 5, işlemci ve RAM parçalarına fazla yük bindirebilir. RAM ve işlemciye yüklenilmesiyle birlikte ısınma, donma ve kasma gibi durumlar yaşanmaktadır. Bu durumlarla karşılaşmamak için işlemcinizdeki yükü de kontrol etmelisiniz. Kontrol etmek için de yapmanız gereken CTRL+ALT+DEL tuş kombinasyonu ile görev yöneticisini açmak ve oradan işlemcinin ne kadar kullanıldığını görebilirsiniz.

GTA 5 Oyundan Atma

Olması gerektiğinden fazla işlemcide yük varsa o yükü bölmelisiniz. Bölmeden oynamaya devam ederseniz çökme yaşayabilirsiniz. Ama yükü doğru ve orantılı şekilde böler oynamaya öyle devam ederseniz çökme sorunu ortadan kalkabilir. Bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Ekran Kartınızı Kontrol Edin

GTA 5 oyununu sorunsuz ve en iyi görüntü performansıyla oynamak istiyorsanız kullanmakta olduğunuz ekran kartının iyi olması da önemlidir. Ekran kartı oyun performanslarında önemlidir.

Oyun sırasında atma, çökme ya da kapanma gibi bir sorun yaşıyorsanız yapabileceğiniz bir diğer yöntem de sahip olduğunuz ekran kartınızı güncellemek olabilir.

Eğer NVIDIA ekran kartı kullanıyorsanız. Ekran kartınızı GeForce Experience programı üzerinden kolay bir şekilde en son sürüme güncelleyebilirsiniz.

AMD ekran kartı kullanıyorsanız da internet sitesi üzerinden sahip olduğunuz ekran kartına ait güncelleme varsa indirebilir ve güncel sürüm olarak kullanabilirsiniz.

GTA 5 Oyununu Yönetici Olarak Açın

GTA 5’e giriş yaparken oyuna sağ tıklayarak çıkan pencereden Yönetici Olarak Çalıştır ile açabilirsiniz. Yönetici olarak çalıştırarak yaşanan sorunların önüne geçebilirsiniz.

GTA 5 Oyundan Atma Sorunu

Rockstar Launcher Üzerinden Oyunu Güncelleyin

Çökme, kapanma gibi sorun yaşıyorsanız yapabileceğiniz bir diğer yöntem oyunu kendi Rockstar Launcher platformu üzerinden güncellemektir. Rockstar Launcher’ın sürümünün ve oyun dosyaların güncel olması önemlidir.

Ayarlardan Tam Ekran İyileştirmelerini Devre Dışı Bırakın

GTA 5 oyununun masaüstünde yer alan kısa yoluna sağ tıklayarak Özellikler sekmesine giriş yapın. Ardından Uyumluluk alanına geçiş yapın ve Ayarlar bölümünden “Tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak” seçeneğini işaretleyin. Bu özelliği devre dışı bırakarak sistemin oyuna tam ekran iyileştirmesi yapmasını engelliyoruz.

GTA 5 oyundan atma sorunu çözümü için 5 farklı yöntem aktardık. Halen sorun devam ederse bizlere yorum bölümünden ulaşabilirsiniz. İyi eğlenceler.

(GTA 5 0xc000007b Hatası Çözümü içinde hazırladığımız rehbere göz atmanızı tavsiye ederiz.)


Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın